• LPF face analiza duelului dintre Craiova si Chindia
  • Doua dueluri le atrag atentia celor de la LPF in meciul de azi
  • E vorba despre duelul antrenorilor care au fost colegi la Mondialul din 94, dar si despre duelul portarilor: un tanar vs unul cu experienta

Universitatea Craiova – Chindia Targoviste, duminica – 28 iulie, ora 18.00

Oltenii s-au impus in primul meci jucat acasa din acest sezon, 3-2 cu nou-promovata Academica Clinceni, golul victoriei venind in prelungiri, in urma unei executii spectaculoase reusite de tanarul Vasile Constantin, fotbalist introdus inspirat pe teren spre finalul meciului de catre Corneliu Papura.

Targovistenii au o singura infrangere in meciurile oficiale jucate in deplasare in acest an calendaristic (30 martie, SSC Farul – Chindia 1-0, Liga a 2-a), in rest au sase succese si doua remize. Ultimul rezultat de egalitate a fost izbutit in meciul de debut in prima liga, 2-2 la Medias, partida in care elevii lui Viorel Moldovan au revenit formidabil in repriza secunda si au recuperat diferenta de doua goluri cu care intrasera la pauza.

Cele doua echipe se vor confrunta pentru intaia oara in principala competitie interna, CASA Liga 1.

Mediile de varsta ale celor doua loturi: U Craiova – 24 ani si 3 luni; Chindia – 26 ani.

Duelul portarilor

Achizitionarea lui Mirko Pigliacelli din vara lui 2018 a fost una dintre cele mai bune mutari facute de olteni pe piata transferurilor, asta deoarce italianul a acoperit un post cu probleme. Interventiile sale decisive si jocul de picior foarte bun l-au propulsat pe jucatorul Universitatii printre cei mai buni din CASA Liga 1, fiind desemnat chiar portarul editiei precedente in echipa ideala alcatuita de LPF.

De partea cealalta, desi are doar 19 ani, Mihai Marian Aioani a fost un pilon de baza in echipa cu care targovistenii au reusit promovarea (35 de jocuri in editia 2018/2019 a Ligii a 2-a). El s-a remarcat si in primele doua meciuri din sezonul actual, in precedenta runda fiind declarat portarul etapei.

Duelul antrenorilor

Partida va consemna si un duel in premiera intre doi fosti colegi la nationala, ambii prezenti in lotul cu care tricolorii au participat la turneul final din SUA 1994.

Instalat pe final de sezon 2018/2019, Corneliu Papura continua pe banca oltenilor si in editia curenta (palmares in Liga 1: 7 jocuri – 4 victorii – 3 infrangeri). El este un nume important din istoria „Stiintei” de dupa Revolutie, in tricoul careia a castigat Cupa Romaniei in 1992/1993.

Fostul mare atacant al Romaniei a revenit pe banca in Liga 1 dupa noua ani, ultima echipa condusa pe prima scena fiind Sportul Studentesc in 2010/2011. Pe langa studentii bucuresteni, acesta a mai antrenat FC Vaslui 2008/2009 si FC Brasov 2009/2010. In total, palmaresul sau cuprinde 62 de jocuri, 22 victorii, 16 remize si 24 de infrangeri.